تبلیغات
رهایی - تاثیر شبکه های ماهواره بر روابط آزاد دختر و پسر
 

تاثیر شبکه های ماهواره بر روابط آزاد دختر و پسر

نوشته شده توسط :رها رهایی
پنجشنبه 17 فروردین 1391-01:07 ق.ظ

بحث تهاجم فرهنگی از سوی رسانه های غربی به خصوص از طریق شبكه های ماهواره ای همیشه در جامعه ما مطرح بوده است. اما در این بین برخی از خانواده هایی كه همراه فرزندان خود وقت زیادی را به دیدن این شبكه ها اختصاص می دهند متأسفانه در اثر بی اطلاعی به این موضوع توجه نمی كنند كه تماشای این برنامه ها كه بسیاری از هنجارها و خط قرمزهای اخلاقی خانواده ایرانی را زیرپا می گذارد چقدر می تواند برای خود و فرزندانشان مضر و تهدیدكننده باشد.
در این بین در چند ماه اخیر یكی از شبكه هایی كه حاوی این موضوعات غیراخلاقی است و بخشی از تماشاگران شبكه های ماهواره ای را جلب خود كرده شبكه فارسی وان است. این شبكه سعی كرده با نشان دادن سریال های روتین خارجی، بیشتر آمریكایی و كره ای و دوبله آنها به فارسی فضایی را در بین مخاطبان ماهواره ها و جامعه ایجاد كند. اما نكته مهم اینجاست كه این شبكه چه چیزهایی نشان می دهد و تماشای آن ها بر مخاطب ایرانی چه تأثیری دارد؟
بد نیست در ابتدا به این موضوع توجه داشته باشیم كه دفتر اصلی «فارسی وان» در هنگ كنگ قرار دارد و مؤسس آن نیز مجموعه رسانه ای «استار» متعلق به «میوز كورپوریشن» است. صاحب اصلی آن رابرت مرداك نام دارد. مرداك كه یهودی الاصل آمریكایی است كه صاحب بسیاری از شبكه های رسانه ای بزرگ دنیا است كه در آینده بیشتر به او خواهیم پرداخت.
به واقع تمام سریال ها و فیلم هایی كه در این شبكه به نمایش گذاشته می شود حول چند موضوع اساسی متمركز است، مسائلی مانند خیانت بین زوجین و روابط آزاد و نامشروع دختر و پسر، استفاده از صحنه های اروتیك و... بخش اعظم محتوای برنامه های این شبكه است. به طوركلی بی مایگی فیلمنامه و ضعف ساختار سریال ها از شاخصه های اصلی این شبكه و برنامه های آن است. به عنوان مثال یكی از سریال هایی كه در فارسی وان تا همین چند وقت پیش پخش می شد و نسبتاً بین مخاطبان ماهواره جایگاهی یافت سریال ویكتوریا بود. داستان این سریال ماجرای تكراری فیلم های غربی یعنی خیانت بین زوجین بود. اما جای تأسف داشت كه چرا مخاطبان داخلی به چنین سریال پوچ و بی مایه ای توجه كردند. و نكته جالب اینجاست كه دوبله این سریال و به طور كلی بسیاری از سریالهای دیگر این شبكه شاید از مبتدی ترین دوبله های شبكه ای در دنیا باشد كه این هم یكی از نقاط ضعف ظاهری علاوه بر نقاط ضعف اخلاقی و محتوایی آن است.
همچنین در سریالهای دیگر این شبكه مانند «همسر من بی نظیره»، «شب به شب»، «خواهر دوست داشتنی من»، «مونس و مونس» و... تمام موضوعات كه در بالا گفته شد ترویج می شود.
معلوم نیست كه گروه های به اصطلاح فمنیستی و مدعی حقوق زن در جامعه ما و غرب چرا به این سریالها كه در آن وجود زن آنقدر بی ارزش به نمایش درمی آید كه دائم به او خیانت می شود و از زنان استفاده ابزاری به عمل می آید اعتراض نمی كنند. شاید به این دلیل است كه صاحب اصلی آن یك صهیونیست است و گویا از نظر مدعیان دفاع از حقوق زنان، صهیونیست ها هر كاری كنند قابل توجیه است و اشكالی هم ندارد!
حال سؤال مهم اینجاست كه آیا خانواده ها و جامعه به ما فجایع فرهنگی كه می تواند این تبلیغات رسانه ای در جامعه بیافریند توجه كرده اند؟ جدا از بحث اخلاق و مذهب كه همگی با اصول آن در این زمینه ها آشنا هستیم دیدن این تصاویر غیراخلاقی اولا تمام فكر و ذهن مخاطب به خصوص جوان را تسخیر كرده و دیگر به آنها مجال شكوفایی نمی دهد. دوماً در بعضی مواقع می تواند منجر به ناهجاری های جنسی و بیماری های مقاربتی و روانی شود (اگر در این جا در این مورد بسیار صریح صحبت می كنیم تنها به این دلیل است كه احساس شده كه اطلاع رسانی و روشنگری باید صریح و بی پرده باشد) آیا خانواده های ایرانی علاقه مندند كه جوانانشان به سمت این مشكلات كشیده شوند؟ قطعاً خیر، اما باید بدانند كه این شبكه ها راه را برای این مفاسد باز خواهد كرد و بسیاری از حریم های اخلاقی را زیر پا گذاشته و این تعدی اخلاقی را معمول جلوه خواهند داد. چرا كه هنگامی كه جوانان ما از این موضوعات الگوبرداری می كنند تمام هنجارهای اجتماعی را به همان راحتی كه در این فیلم ها نشان داده می شود زیر پا خواهند گذاشت. چرا كه فكر می كنند این روابط كاری مثبت است و به همین گونه كه در سریال به نمایش گذاشته می شود قابل توجیه است.
نكته ای كه باید به آن توجه زیادی كرد این است كه فارسی وان از راه های جدیدالقا در حوزه روانشناسی رسانه استفاده می كند. به طوری كه در برنامه های آن سعی می شود موضوعات یكسان و موردنظر خود را به صورت دائم با پخش سریالهای منظم یك ساعت به یك ساعت و در زمان مشخص پخش كند. به این وسیله قصد دارند موضوعات مذكور را جزو فرهنگ روزمره و رفتارها و آداب اجتماعی خانواده ها قرار دهند. اما از آن سو متأسفانه بعضی خانواده ها و افراد توجیه دیدن برنامه های این شبكه و دیگر شبكه های مشابه را تنها برای سرگرمی می دانند كه توجیه غیرقابل قبولی است و درنهایت به ضرر این خانواده ها تمام خواهد شد.
البته ذكر این نكته هم جالب است كه فارسی وان علاوه بر اینكه ماهیتی ضداسلامی و انسانی دارد ماهیت ضدایرانی خود راهم با برگزاری كنفرانسی با نام جعلی خلیج عربی به جای خلیج فارس بر همگان آشكار كرد. بعدها نیز مشخص شد كه از بسیاری از كشورهای دارای منافع در این موضوع پول دریافت كرده است. حال با تمام این مسائل راه حل چیست؟ آیا واقعا باید دست روی دست گذاشت تا چند شبكه ماهواره كه تنها هدفشان انحراف اخلاقی جامعه ماست هویت اسلامی- ایرانی و حریم های اخلاقی جامعه را به تاراج ببرند؟ هنگامی كه با هزینه ای كمتر از 150000 تومان در جامعه ما،ماهواره در اختیار افراد قرار می گیرد قطعا نمی توان با این موضوع در همه موارد برخورد فیزیكی كرد. چرا كه نه قابل انجام است و نه در مقابل هزینه ای كه می كنیم جواب مورد انتظار را خواهیم گرفت. پس تنها راه، كار فرهنگی عظیم و كارشناسی شده است. به واقع فارسی وان تنها یكی از این شبكه های ماهواره ای است كه حاوی چنین موضوعاتی است، هزاران هزار شبكه به صورت شبانه روزی درحال تخریب هویت فرهنگی جامعه ما هستند. به طوری كه حتی بسیاری از شبكه های ماهواره ای كشورهای حوزه خلیج فارس كه داعیه مسلمان بودن دارند از نشان دادن صحنه های زننده و مبتذل ابایی ندارند. این شبكه های جدا از مجموعه كانال های ام بی سی و یا سری شبكه های فاكس عرب است كه در آنها هم فیلم های نامناسب به نمایش گذاشته می شوند.
اما حال كه این همه شبكه ها و رسانه ها به دنبال ضربه زدن به فرهنگ و هویت ما هستند باید سریعا وارد عمل شده و اقدامات موثر و برنامه ریزی شده ای را انجام دهیم. این اقدامات در چند بعد می تواند صورت گیرد. به عنوان مثال در بعد رسانه باید میزگردها و جلسه های بحث آزاد در تلویزیون شروع شود و در آن ها حتی از مدافعان فرهنگ غربی هم دعوت به عمل آید. هنگامی كه بتوانیم در این مباحثات اندیشه های غربی را در اندیشه اسلامی هضم كرده و مخاطبان را اقناع كنیم كه این تفكرات فرهنگی غرب شكست خورده است، می توانیم مطمئن باشیم كه جوانان ما دیگر هیچ گاه سمت این انحرافات نمی روند. هنگامی كه در جلوی چشم مخاطبی كه رسانه ملی را می بیند طرفداران نظریات غربی در این مباحث با استدلال مغلوب شوند جامعه خود به این موضوع پی خواهد برد كه این تفكرات پوسیده غربی جوابگوی نیازهای او نیست. همچنین در بعد كار تلویزیونی به نظر می رسد كه راه اندازی یك شبكه 24 ساعته فیلم و سریال بسیار ضروری است. و مطمئنا آرشیو فیلم ها و سریال های ما آنقدر غنی هست كه در تأمین خوراك این شبكه به مشكلی برنخوریم و همچنین اگر قرار است فیلم های خارجی هم در این شبكه به نمایش گذاشته شود می توان فیلم های پرمحتوا با دوبله قوی و سالم به مخاطب تحویل داد، نه اینكه مانند شبكه هایی همچون فارسی وان و دیگر شبكه های ماهواره ای فیلم ها و سریال های بی محتوا و پوچ. و مطمئن باشیم كه مخاطب ما این شبكه را رها نخواهد كرد و به دنبال شبكه های مستهجن غربی نخواهد رفت. چرا كه هویت خانواده ایرانی محتوای آنها را نمی پسندند. البته باید از پخش سریال ها و فیلم های تكراری تا حد ممكن اجتناب كرد تا مخاطب ما مطمئن باشد كه همیشه می تواند محصولات تصویری جالب و جدید و جذاب را از این شبكه ملی ببیند.
همچنین در بعد كارهای سیاسی و اجتماعی باید به این نكته اشاره كرد كه یكی از ضرورت های اصلی جامعه امروز ما ایجاد شرایط آسان برای ازدواج به موقع است. به واقع اگر جوانان ما بتوانند در زمان لازم ازدواج كنند دیگر این شبكه ها برای انحراف آنها كاری از پیش نخواهند برد. هنگامی كه این امر در جامعه ما محقق شود هم الگو و راهكار اصلی اسلامی را اجرا كرده ایم و هم غرایز طبیعی در كانون خانواده برآورده خواهد شد و دیگر جایی برای سوءاستفاده این شبكه ها از جوانان در جامعه وجود نخواهد داشت. دیگر توطئه های رسانه ای غرب و استهجان باندهای ابتذال كاری از پیش نخواهند برد. به واقع در این بعد سؤال اصلی اینجاست كه چرا در جامعه اسلامی ما اینقدر ازدواج مشكل شده و سطح توقعات بالا رفته؟ باید هوشیار باشیم چرا كه این مشكل به تدریج در جامعه بحران ساز خواهد شد و در این صورت رسانه های غربی با سوءاستفاده از غرایز جوانان ما آنها را منحرف كرده و از همه پیشرفت های مادی و اخلاقی باز خواهند داشت و در نتیجه پایه های اصلی جامعه نظیر خانواده سست خواهند شد.
همچنین ذكر این نكته هم به تمام خانواده های ایرانی ضروری است كه حدود 80 درصد برنامه های شبكه های ماهواره ای امروزه به مسائل مبتذل اختصاص دارند، مسائلی كه بیان آن در فضای خانواده ایرانی جزء خط قرمزها و حریم های اخلاقی است امروزه در این شبكه ها به راحتی به نمایش گذاشته می شود و حریم ها را به راحتی می شكند و به واقع این موضوع بر هیچ خانواده ای به خصوص والدین خانواده های ایرانی پوشیده نیست كه در صورت فرو ریختن شاكله این حریم های اخلاقی و عادی شدن آنها چه فاجعه ای در انتظار آن هاست. پس در اینجا بخشی از بار مسئولیت هم به دوش خانواده هاست كه به گونه ای رفتار كنند كه حاصل تمام عمرشان یعنی فرزندانشان با چند شبكه ماهواره ای غربی از مسیر صحیح فرهنگی و اجتماعی جامعه منحرف نشوند

نظرات() 


What causes pain in the back of the heel?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:18 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this outstanding blog!
I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
Chat soon!
numbersmasella.wordpress.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 01:25 ق.ظ
After looking into a handful of the articles on your web page, I honestly like your way of
writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
Take a look at my web site as well and let me know what you think.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox